SSzwecja. Szwecja ma tylu imigrantów że stanowią 15% ludności. Szwecja jest też liderem poprawności politycznej wobec nich. Szwecja nie dąży do asymilacji tych ludzi, ona chce ich tylko zintegrować.

Sztokholm jest oczywiście pięknym miastem i trzeba go zwiedzić Największą atrakcją, której nie można ominąć, jest muzeum okrętu „Waza”. Siedemnastowieczny wojenny okręt, który po wybudowaniu zatonął na oczach zgromadzonej widowni, w sztokholmskim fiordzie. Został podniesiony niedawno i jest wystawiony do zwiedzania w specjalnym budynku. Przewodniczka zapytana, dlaczego Szwecja napadła na Polskę? Odparła że to oczywiste i słuszne co zrobiono, bo przecież Zygmunt III Waza zażądał szwedzkiej korony. To zatonięcie okrętu chwilę po zwodowaniu przypomina mi wodowanie naszej własnoręcznie zrobionej żaglówki.

W ocenie autora miejsce uzyskało sześć na dziesięć możliwych gwiazdek - 6/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

(...)

 

Wracając do Sztokholmu: pamiętam piękne muzeum urządzone w zachowanej kamienicy szwedzkiej hrabiny.  Click to Tweet

 

Była tam założona pierwsza w Szwecji osobowa winda. Hrabina mimo podeszłego wieku uważała, że chodzenie po schodach jest zdrowe i zmuszała do tego też służbę i domowników. Któregoś dnia spadła z tych schodów i umarła.


Z kulinarii polecałbym w Szwecji ryby, a klasą samą w sobie są szwedzkie korzenne śledzie.
W przeciwieństwie do naprawdę rozrywkowych Duńczyków i Finów, których wielu poznałem w czasie pracy jako pilot wycieczek, Szwedzi jawią sie jako osoby poważne, odpowiedzialne i często nudne.

5.5Overall10Bezpieczeństwo3Drogo czy tanio5Stosunek ceny do wartości2Egzotyka, inność3Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona7Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura6Hotele6Jedzenie5Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.6Przyroda, parki, zoo, zwierzęta2Klimat7Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania10Wizy, łatwość przekraczania granicy4Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

 
Dlatego też mają takie sukcesy ekonomiczne.
Znacie Ericsona, Ikea, Abbas, Electrolux, Saab, Volvo, Skanska?
No i na koniec rada, aby hotele rezerwować z wyprzedzeniem. Raz trafiłem na jakiś folk festiwal i na boocking com nie było nic. Zero. W informacji turystycznej koczował tłum, a ja z rodziną mieszkaliśmy w bungalowach 100 km za miastem. Przynajmniej było dość tanio.

Reasumując: Sztokholm Was nie zawiedzie – jechać.

 

 

80 punktów(-y) (54%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 10
2 Drogo czy tanio 3
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 2
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 3
6 Zabytki, muzea 6
7 Krajobrazy, architektura 5
8 Hotele 6
9 Jedzenie 6
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 5
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 6
12 Klimat 2
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 7
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 4
  Razem punktów: 80